Elérhető a pénzügyi függetlenség Bitcoinnal?

Sokak álma az anyagi függetlenség elérése, mert azt gondolják, hogy ez megszabadíthatja az embert a pénzügyi nyomástól, és szabaddá is teheti, hiszen ebben az állapotban már nem feltétlenül a munka határozza meg a mindennapi életet. A pénzügyi szabadság lehetővé teszi, hogy ne kényszerből dolgozzunk, hanem valami nemesebb dolog érdekében. Ezt az állapotot már nem a mindennapi megélhetés vagy a pénzügyi szükségleteink határozzák meg, hanem azok a dolgok, amelyek igazán fontosak számunkra. De vajon ehhez tényleg a pénzügyi függetlenségre van szükségünk? És ha igen, hogyan érhetjük el?

Ha kutatni kezdünk a pénzügyi függetlenség témakörében, egyre gyakrabban találkozhatunk a Bitcoinnal, mint egy olyan eszközzel, amivel elérhetővé válhat az anyagi szabadság. Tény, hogy a Bitcoin az elmúlt években hatalmas növekedést mutatott, de ugyanakkor még mindig a kockázatos befektetési eszközök közé sorolják. Azonban elképzelhető, hogy ez már nem fog így maradni, hiszen a Bitcoint már a bankok és a nagy intézmények is ajánlhatják az ügyfeleiknek, ami azt mutatja – amit a könyvemben is írtam -, hogy a Bitcoin néhány éven belül akár tömegesen is elterjedhet.

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy mi az a pénzügyi függetlenség, mit tehetünk annak elérése érdekében, illetve megnézzük, hogy a Bitcoin hosszú távon valóban hozzásegíthet-e az anyagi szabadsághoz. Emellett szó lesz arról is, hogy mit érdemes figyelembe vennünk, ha úgy döntünk, hogy Bitcoin befektetéssel szeretnénk közelebb kerülni a pénzügyi függetlenséghez.

A cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak. Kérlek, olvasd el a teljes kockázati tájékoztatót.

Mi az a pénzügyi függetlenség?

Először is fontos tisztáznunk, hogy mit értünk pénzügyi függetlenség alatt. Valószínűleg nincs egy mindenkire érvényes definíció, de alapvetően azt jelenti, hogy elegendő passzív jövedelem forrással rendelkezünk ahhoz, hogy fedezni tudjuk a mindennapi költségeinket anélkül, hogy aktívan dolgoznunk kellene a pénzért. Más szóval, mi irányítjuk a pénzügyeinket, és nem a pénzügyeink irányítanak minket. Ez természetesen nem tud azonnal megvalósulni, hiszen az anyagi függetlenség nem egy egyszeri esemény, hanem egy folyamatnak a része, amelyhez először is meg kell teremtenünk azt a gondolkodásmódot és alaptőkét, amivel az anyagi világban kiválthatjuk a szabadságunkat.

A pénzügyi függetlenség nem feltétlenül arról szól, hogy rengeteg pénzt halmozunk fel, hanem, hogy több időt fordíthatunk olyan dolgokra, amelyek fontosak számunkra. Az anyagi szabadság ugyanis lehetővé teszi, hogy az életünket ne csak a pénzkeresésre fordítsuk, hanem hogy önfeledten megélhessük a mindennapjainkat. A pénzügyi függetlenség lehetővé teszi, hogy több időt töltsünk a szeretteinkkel, a hobbijainkkal, a hivatásunkkal vagy bármivel, ami fontos számunkra.

Vagyonépítés kriptovalutákkal

Hogyan százszorozd meg a pénzed a kriptovaluták segítségével?

Hogyan lehet elérni a pénzügyi függetlenséget?

A pénzügyi függetlenség valójában egyetlen döntéssel kezdődik, mégpedig, hogy hajlandóak vagyunk megváltoztatni a pénzügyi szokásainkat. Ez azt jelenti, hogy megtanulunk másképpen gondolkodni a pénzről, mint ahogyan azt korábban tettük, vagy ahogyan a társadalom és a környezetünk elvárja tőlünk. Egy olyan szemléletmódot és életstílust alakítunk ki, amivel kilépünk a fogyasztói társadalomra jellemző rövid távú gondolkodásból és a folyamatos vásárlási kényszerből, ugyanis ezek nem teszik lehetővé, hogy anyagi szabadságban éljünk.

Ha pénzügyi függetlenségre törekszünk, lényeges, hogy elsajátítsuk a hosszú távú tudatos tervezést, ami sokat segíthet abban, hogy okosabban bánjunk a pénzünkkel, és olyan befektetési lehetőségeket találjunk, amelyek stabil pénzügyi alapot biztosítanak számunkra. A tudatos tervezésnek köszönhetően jobban kontrollálhatjuk a kiadásainkat, növelhetjük a megtakarításainkat, amivel hosszú távon sokat tehetünk a pénzügyi függetlenségünk eléréséhez. Ehhez minél tisztábban kell látnunk, hogy mivel és hogyan akarjuk tölteni a mindennapjainkat, amihez meghatározhatjuk a pénzügyi céljainkat is.

Pénzügyi függetlenség és tudatosság

Sokan úgy érik el az anyagi függetlenséget, hogy tudatosan odafigyelnek arra, hogy jóval kevesebbet költenek, mint amennyit keresnek. Képesek csökkenteni a kiadásaikat, az életszínvonalukat és az igényeiket egy későbbi sikernek az érdekében. Ezzel rengeteget tesznek azért, hogy akár már a jelenben is szabadabban éljenek, ugyanis nemet mondanak azokra a szokásokra és függőségekre, amelyek csak hátráltatják az életüket. Ezzel az életmódváltással képesek rendszeresen megtakarítani és befektetni olyan eszközökbe vagy vállalkozásokba, amelyek támogatják a hosszú távú elképzeléseiket.

Pénzügyi függetlenség és befektetés

A legtöbb ember a befektetés szó hallattán gyakran nagy összegekre és kockázatokra gondol, ami elsőre ijesztőnek tűnhet. Azonban a befektetések nem minden esetben jelentik azt, hogy hatalmas pénzösszegeket kellene kockáztatnunk, ugyanis nem az összeg nagysága a lényeg. Sokkal fontosabb, hogy fokozatosan, kisebb lépésekkel haladva kezdjünk el befektetni, amivel nemcsak a vagyonunkat, hanem a pénzügyi tudatosságunkat is építhetjük. Hosszú távon ezek a kis lépések nagy eredményekhez vezethetnek, és közelebb vihetnek a pénzügyi függetlenség eléréséhez is.

Ehhez olyan megoldásokra és befektetésekre van szükségünk, amelyek folyamatosan pénzt termelnek, vagyis helyettünk dolgoznak. Ez lehetővé teszi, hogy anyagilag szabadabban éljünk, kevesebb pénzügyi stressz legyen az életünkben, valamint hogy több szabadidőnk maradjon. 

Pénzügyi függetlenség és munka

A pénzügyi függetlenséget tudnunk kell a helyén kezelni, ugyanis nem ettől leszünk értékes emberek, ezért nem is szabad görcsösen ragaszkodnunk hozzá. Ez csupán egy eszköz, amivel jó dolgokat teremthetünk, de ugyanakkor nem feltétele a jó életnek. Ez a munkánkról is elmondható, ugyanis nem az határoz meg minket, hogy mit dolgozunk vagy mennyit keresünk, hanem a mindennapi szokásaink, a cselekedeteink, az értékrendünk és a gondolkodásmódunk. 

A pénzügyi függetlenség nem arról szól, hogy elhagyjuk a munkát és céltalanul tengődünk valahol, hanem hogy nagyobb irányítást teremtünk az életünk felett, és a pénzkeresés helyett fontosabb ügyekkel is foglalkozhatunk. Ugyanis mindenkinek szüksége van arra, hogy tevékenyen élje az életét és hasznosnak érezze magát. A pénzügyi függetlenség megadja a munka szabadságát, ami azt jelenti, hogy kizárjuk az életünkből az értelmetlen robotolást, helyette pedig olyan tevékenységeket űzünk, amelyek fontosak számunkra, függetlenül attól, hogy kapunk-e érte fizetést vagy sem. Tehát a pénzügyi szabadság hozzásegíthet ahhoz, hogy aktívan, hasznosan és elégedetten éljük az életünket, miközben olyan munkát végzünk, ami jó érzéssel tölt el minket, és valamilyen értéket is képvisel. Bár ha belegondolunk, ezt valójában a pénzügyi függetlenség elérése nélkül is megtehetjük, hiszen szinte minden a gondolkodásmódunkból fakad.

Tehát elképzelhető, hogy nem is a pénzügyi szabadságra vágyunk, hanem hogy olyan munkát végezzünk, amire hivatásként vagy szolgálatként tekintünk. Valójában ez tehet minket elégedetté, és segíthet abban is, hogy előnyösebb döntéseket hozzunk, aminek egy idő múlva akár még a pénzügyi függetlenség is lehet az eredménye.

Fontos azt is tisztán látnunk, hogy a pénzügyi függetlenség elérése nem csupán a munkahelyi jövedelemről szól, hanem arról is, hogyan kezeljük a pénzügyeinket. Nem feltétlenül az a lényeg, hogy mennyit keresünk a munkánkkal, hanem hogy mennyit tudunk megtakarítani és befektetni. Egy jól fizető munka kétségtelenül előnyt jelenthet, de ha nem tudunk félretenni és befektetni, a magas jövedelem önmagában nem vezet pénzügyi szabadsághoz.

Vagyonépítés kriptovalutákkal

Hogyan százszorozd meg a pénzed a kriptovaluták segítségével?

Mennyi pénz kell az anyagi függetlenséghez?

Létezik több félreértés is a pénzügyi függetlenséggel kapcsolatban. Az egyik ilyen dolog, hogy az anyagilag független emberek rengeteget költhetnek, hiszen nagy vagyonnal rendelkeznek. Ők azok, akik luxus holmikat vásárolnak, drága autók és nagy házak vannak a birtokukban. A legszebb helyekre járnak nyaralni, saját hajójuk van, valamint a legdrágább éttermekben ebédelnek. Természetesen vannak olyan pénzügyileg független emberek, akik szeretik a luxus körülményeket, és meg is mutatják a gazdagságukat. De ha nekünk nem fontos az, hogy gazdagoknak tűnjünk és hogy mások mit gondolnak rólunk, akkor valójában sokkal kevesebb tőkére van szükségünk ahhoz, hogy pénzügyileg biztonságban érezzük magunkat. Ugyanis a pénzügyi függetlenség azt is jelentheti, hogy kilépünk a fogyasztói társadalom függőségeiből, kevesebb dolgot birtoklunk, és minimalista életmódra rendezkedünk be, ami már önmagában óriási szabadságot és lelki békét nyújthat.

Na de mégis, mennyi pénz kell az anyagi szabadsághoz? Mivel mindenkinek más igényei vannak, ezért változó, hogy mennyi pénzre van szükségünk a pénzügyi függetlenség eléréséhez. Az összeg nagyban függ az életmódunktól, az életszínvonalunktól, a költségeinktől, az értékrendünktől és a céljainktól, tehát ez egy nagyon egyedi dolog.

Általában a pénzügyi függetlenség eléréséhez azt az összeget érdemes megcélozni, amely elegendő passzív jövedelmet termel ahhoz, hogy fedezze a kiadásainkat anélkül, hogy aktívan dolgoznunk kellene. Ez több tényezőtől függ, hiszen számolnunk kell a befektetéseink hozamával, a személyes és pénzügyi céljainkkal, a gazdasági helyzettel, valamint az infláció mértékével, amivel folyamatosan elértéktelenítik a megtakarításainkat. Tehát arra is érdemes figyelnünk, hogy olyan megtakarítási formát válasszunk, ami ellenáll az inflációnak is, hiszen egyre erősebben jelen van az életünkben. Ha szeretnél többet tudni az infláció okairól és arról, hogyan védekezhetsz ellene, a könyvemben bővebben is olvashatsz róla.

A legfrissebb ismereteink alapján az infláció ellen a Bitcoin  jó választás lehet, de ehhez mindenképpen saját kutatásokat kell végeznünk.

Hogyan segíthet a pénzügyi függetlenség elérésében a Bitcoin?

A Bitcoin elsődleges célja, hogy visszaadja a hatalmat a hétköznapi emberek kezébe, és lehetőséget teremtsen arra, hogy a pénzügyeinket szabadon kezeljük. A Bitcoin esetében ugyanis nincs szükség bankok, intézmények vagy kormányok engedélyére ahhoz, hogy tranzakciókat végezzünk. Ez a Bitcoin decentralizált felépítésének köszönhető, ami növeli a pénzügyi szabadságot, maximalizálja a biztonságot, csökkenti a tranzakciós költségeket, valamint védi a megtakarításunkat az infláció ellen. Tehát a Bitcoin már a működési elvéből adódóan is nagyobb pénzügyi függetlenséget nyújt számunkra, mint a hagyományos pénzügyi rendszer, amit a központosított intézmények szabályoznak és felügyelnek. Ezzel önmagában még nem is lenne probléma, viszont előfordulhatnak olyan esetek, amikor korlátozzák az emberek hozzáférését a saját pénzükhöz vagy inflációra hivatkozva elértéktelenítik, amivel a pénzügyi szabadságot is akadályozzák. A Bitcoin esetében senkinek nincs jogosultsága ilyen jellegű korlátozásra, ezáltal nagyobb pénzügyi szabadságot biztosít az emberek számára.

Satoshi Nakamoto úgy alkotta meg a Bitcoint, hogy semmilyen szabályozás, korlátozás vagy tilalom nem akadályozhatja meg az embereket abban, hogy a Bitcoint pénzként használják. 

Emellett ha megnézzük a Bitcoin árfolyamát, láthatjuk, hogy az első 15 évében a legjövedelmezőbb befektetési eszköznek bizonyult, ami már tény. Tehát aki Bitcoinban tartotta a megtakarításait, és tudatosan kezelte azt, sokkal közelebb kerülhetett a pénzügyi függetlenség eléréséhez, mintha bármilyen más eszközbe fektetett volna. De mégis hogyan lehet ezt elérni?

A Bitcoin árfolyama 2013 és 2024 között. Forrás: Tradingview

A Bitcoin és a HODL stratégia

A piacon lévő kriptovaluták árfolyama nagyon hullámzó, ami azt jelenti, hogy az árak hirtelen képesek növekedni és csökkenni is. A hirtelen jött piaci zuhanások könnyen megrémisztik a kezdő befektetőket, ami miatt a többség vesztes pozícióban is képes eladni a befektetéseit, amivel pénzt veszítenek. Ez a legtöbb esetben abból adódik, hogy a befektetők felkészületlenek, és csak rövid távon képesek gondolkodni. Sokan nem értik, hogy a Bitcoin – a kriptovalutákkal ellentétben – hosszú távú befektetésként térül meg igazán.

Vannak az úgynevezett Bitcoin maximalisták, akik a HODL stratégiát követik, ami annyit jelent, hogy az árfolyam alakulásától függetlenül hosszú éveken keresztül tartják a Bitcoint. Ez így egyszerűnek hangzik, de a valóságban sokkal nehezebb kitartani a HODL stratégia mellett, hiszen rengeteg bizonytalanság és pánikkeltő hír jelenik meg a Bitcoinról, amivel valójában csak ki akarják rázni az emberek kezéből az értékes bitcoinjaikat.

Az UpMyInterest adatai szerint, néhány év kivételével, a Bitcoin tulajdonosok, több mint 560% átlagos éves hozamot értek el.

A Bitcoin éves hozamának összefoglalója. Forrás: UpMyInterest

Folyamatos bitcoin vásárlás, vagy is a dollar-cost averaging (DCA) stratégia

A dollar-cost averaging stratégia is kapcsolódik a HODL módszerhez, mivel ez is a Bitcoin hosszú távú tartására épül. Ez a stratégia arról szól, hogy a Bitcoin befektetők rendszeres időközönként, azonos összegért vásárolnak bitcoint, függetlenül az aktuális árfolyamtól. Ezt a módszert azért kedvelik, mert egyszerű, kiszámítható és nem igényel folyamatos piaci figyelmet, hosszú távon pedig kiegyenlítheti az árfolyam ingadozások negatív hatásait.

Hogy jobban megértsük, vegyünk példának egy Bitcoin befektetőt, aki 2016-ban eldöntötte, hogy heti rendszerességgel 5000 forintot bitcoinba fektet, ami havi szinten 20 000 forint, vagyis körülbelül 56 dollár. Ha képes volt ezt a stratégiát közel 9 éven keresztül követni, akkor összesen 6048 dollárt, vagyis kicsivel több, mint 2 millió forintot fektetett be az évek során. A dcabtc számítása alapján – ahogy a lenti képen is láthatod – ez a befektetés 2024 augusztusában 194 585 dollárt ér, ami közel 70 millió forint.

Dollar cost-averaging stratégia. Forrás: dcabtc

Egy ilyen eredmény eléréséhez persze hinnie kellett a Bitcoinban, mint hosszú távú befektetésben, és éveken keresztül tartania. Fontos volt megértenie, hogy miért forradalmi eszköz a Bitcoin, és az értéke miért növekedhet a jövőben. Emellett kitartásra és fegyelemre is szüksége volt, hiszen akkor is vásárolnia kellett, amikor a piac zuhant, és negatív hírek terjedtek a Bitcoinról. 

Hogy a jövőben folytatódni fog-e a Bitcoin ilyen mértékű növekedése, azt senki nem tudja megmondani, hiszen számos tényező lehet hatással a Bitcoin árfolyamára. A múltban történt mozgás nem garantálja, hogy a növekedés folytatódni fog-e, ehhez mindenképpen saját kutatómunkát kell végeznünk, mert ez alapján tudjuk meghozni a befektetéssel kapcsolatos döntéseinket. Ha szeretnél segítséget kapni a kutatáshoz és a kriptopiac megértéséhez, a könyvemben sok hasznos információt találhatsz.

Vagyonépítés kriptovalutákkal

Hogyan százszorozd meg a pénzed a kriptovaluták segítségével?

Öngondoskodás

A Bitcoin tulajdonképpen az öngondoskodásról is szól, ami azt jelenti, hogy felelősséget vállalunk az életünkért, így a pénzügyeinkért is. Nem várhatunk és nem mutogathatunk másokra, mert ezzel csak a saját dolgunkat nehezítjük meg. A pénzügyileg független emberek tudatosan irányítják az életüket, vállalják a kockázatokat, és aktívan dolgoznak azon, hogy elérjék céljaikat. Ők nem másoktól várják a megoldásokat, hanem maguk alakítják ki azokat a stratégiákat és döntéseket, amelyek a pénzügyi szabadsághoz vezethetnek.

A Bitcoin decentralizált rendszere lehetővé teszi, hogy teljes kontrollal rendelkezzünk a pénzünk felett, ami felelősséggel jár. Bitcoin befektetőként legalább alapjaiban értenünk kell a Bitcoin működését és szellemiségét, gondoskodnunk kell a tárolásról és a biztonságról, ami magában foglalja a megfelelő kripto pénztárca kiválasztását, a privát kulcsok biztonságos tárolását, és a kockázatok minimalizálását. A Bitcoin tárolásról bővebb információt ebben a cikkben találsz.

Az egyik legbiztonságosabb kripto pénztárca, a Ledger

Záró gondolatok

Összességében a pénzügyi függetlenség egy folyamatnak a része, ami erőfeszítést, tudatos döntést és okos munkát igényel. Egy olyan útnak a része, amely során fejlesztjük a pénzügyi ismereteinket és a gondolkodásmódunkat, folyamatosan döntéseket hozunk, elhagyjuk a függőségeinket, mérlegeljük a kockázatokat, és hosszú távon elköteleződünk a céljaink mellett. Tehát egy olyan tudatos és következetes életstílust alakítunk ki, amiben jól érezzük magunkat, és ezzel fokozatosan megteremthetjük az anyagi szabadságunkat is. 

Ebben a segítségünkre lehetnek olyan befektetések, amelyek hosszú távon passzív jövedelmet és folyamatos hozamot biztosítanak. Ezek a befektetések lehetővé teszik, hogy idővel növeljük a vagyonunkat anélkül, hogy állandóan aktívan dolgoznunk kellene érte. Ilyen befektetés lehet például a Bitcoin is, ami megfelelő stratégia és piaci ismeretek mellett szintén képes lehet hosszú távon értéket teremteni, és akár még az inflációval szemben is védelmet nyújthat. Azonban fontos, hogy mindig legyünk tisztában a kockázatokkal, hiszen minden befektetés magában hordozza a veszteség lehetőségét is, ezért elengedhetetlen, hogy saját kutatásokat végezzünk, és ennek megfelelően mérlegeljük a döntéseinket.

A pénzügyi függetlenség nem egy egyszeri esemény, hanem egy folyamatnak és egy életstílusnak a része, ami nagyfokú önismeretet, tanulást, tudatosságot, elköteleződést és alkalmazkodást igényel. Érdemes azt is átgondolnunk, hogy valóban a pénzügyi függetlenség-e az, amit igazán akarunk. Gyakran hajlamosan vagyunk a társadalmi normák vagy a környezetünk elvárásai miatt azt gondolni, hogy a sok pénz jelenti a végső sikert, ezért lényeges, hogy tisztázzuk magunkban, hogy valójában mit jelent számunkra a szabadság, a pénz, a siker vagy a boldogság. 

Lehetséges, hogy a pénzügyi függetlenség nem feltétlenül az anyagi javak felhalmozásában rejlik, hanem abban, hogy olyan életet élhetünk, amely összhangban van a belső értékeinkkel. Néha az is előfordulhat, hogy a pénzügyi függetlenségre törekvés közben elfelejtjük élvezni a jelent, és csak a jövőre fókuszálunk. Éppen ezért fontos, hogy időnként megálljunk, újragondoljuk a céljainkat, és hogy ebben milyen szerepe lehet a pénzügyi függetlenségnek.

Sok sikert kívánok!

Ajánlott olvasmányok:

Vagyonépítés kriptovalutákkal könyv
Mit nyerhetsz a Bitcoinnal? e-könyv

Szerző

kripto-konyv-szerzo

Kormos Csaba

Jó vagyok abban, hogy új dolgokat hozzak létre, miközben alapos kutatásokat végzem olyan ágazatokban, amelyek szerintem jelentősek lehetnek a jövőben. A kriptoszektorban a kedvenc területeim közé tartozik a Bitcoin szellemiségének megértése, az ígéretes altkoinok megtalálása, valamint a blokklánc technológiának és az internet legújabb generációjának, a web 3.0-nak a megismerése.

Ha tetszettek a cikk, bátran oszd meg ezt a bejegyzést a családoddal és az ismerőseiddel, hiszen az információ a nyerő!