Tartalomjegyzék

1. Mi az a Bitcoin?
2. Néhány kulcskérdés
3. A Bitcoin alapjai
4. Mitől értékes a Bitcoin?
5. Hogyan és mire használhatod a Bitcoint?
6. Hol tudhatsz meg többet a Bitcoinról és a kriptovalutákról?

Mi az a Bitcoin?

A bitcoin a világ első széles körben elfogadott kriptovalutája. Segítségével az emberek biztonságosan és közvetlenül küldhetnek egymásnak digitális pénzt az interneten keresztül.

A bitcoin egy virtuális, digitális pénzügyi eszköz, amit 2008-ban egy Satoshi Nakamoto álnevű személy vagy csoport hozott létre. A bitcoin megalkotójának az volt a víziója, hogy egy olyan digitális pénzt hozzon létre, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók biztonságosan és közvetlenül küldhessenek egymásnak értéket az interneten keresztül, közvetítők bevonása nélkül.

  • A hagyományos banki szolgáltatások esetében engedélyekre van szükség a pénz mozgatásához, viszont a Bitcoin hálózatán teljesen szabadon végezhetünk pénzügyi tranzakciókat anélkül, hogy a banktól, a kormánytól vagy más intézménytől engedélyt kérnénk.
  • Az összes bitcoin tranzakció a blokkláncon történik, amely egy mindenki számára elérhető főkönyv, vagy nevezhetjük könyvelésnek is.
  • A bankok főkönyvétől eltérően a Bitcoin hálózatán mindenki számára nyitott a teljes könyvelés,  amit egyetlen vállalat, ország vagy harmadik fél sem képes irányítani, módosítani vagy belsőleg manipulálni.
  • A bitcoint még véletlenül sem szabad összetéveszteni az államok által létrehozott digitális pénzekkel, a CBDC-kel, ugyanis szöges ellentétei egymásnak! A CBDC-k az államok által irányított és programozott pénzek, amiket a központi bankok bocsátanak ki. Ezzel szemben a  bitcoin egy teljesen független pénzügyi eszköz, aminek nincs központi irányítója.
  • A hagyományos pénzeknél bizalomra van szükség, hiszen az embereknek bízniuk kell a kormányokban és az irányítókban, hogy a pénz nem veszíti el a vásárlóerejét, vagyis nem inflálódik el. A bitcoin viszont egy olyan fejlesztés, ahol a matematikának és a programozásnak köszönhetően nincs szükség bizalomra, hiszen a hálózat szabályai megváltoztathatatlanok, ezért senki nem tudja a saját javára igazítani a működését.

Néhány kulcskérdés

Mi a BTC?
A BTC a bitcoin rövidítése.

A bitcoin egy kriptovaluta?
Igen, a kis kezdőbetűvel írt bitcoin az első széles körben elterjedt kriptovaluta, ami digitális pénznek is megfelel. A nagy kezdőbetűvel írt Bitcoin pedig magát a hálózatot jelenti.

Mi a bitcoin legegyszerűbb definíciója?
A bitcoin egy digitális pénz, amely biztonságos és zökkenőmentes peer to peer tranzakciókat tesz lehetővé az interneten. A peer to peer azt jelent, hogy a felhasználók közvetlenül egymással kommunikálnak, központi felügyelet nélkül.

A bitcoin befektetési lehetőség?
Sokan az egyik legjobb befektetési lehetőségként tartják számon, ami egyáltalán nem meglepő, hiszen már ténynek számít, hogy a bitcoin 2009 és 2022 között a legjobban teljesítő pénzügyi eszköz a világon. Azonban a Bitcoin többről szól, mint pusztán befektetés, hiszen egy új szellemiséget és egy új gondolkodásmódot prezentál, amivel a világ működését is jobban megérthetjük.

Mi volt a kezdeti ára a bitcoinnak?
2010 elején 1 BTC értéke körülbelül 1 amerikai fillér töredéke volt. 2011 első negyedévében ez meghaladta az 1 dollárt. 2017 végén már olyan nagy lett rá a kereslet, hogy az ára megközelítette a 20 000 dollárt. 2021-ben az értéke az egekbe szökött, hiszen 1 BTC ekkor már közel 70 000 dollárt is ért.

A Bitcoin alapjai

A Bitcoin létrehozása óta több ezer új kriptovaluta került forgalomba, de a piaci kapitalizációja alapján továbbra is a bitcoin (BTC) a legnagyobb és a legismertebb kriptopénz.

  • A céljaidtól függően tekinthetsz úgy a bitcoinra, mint

    – egy befektetési eszközre,
    – az aranyhoz hasonló értéktároló eszközre,
    – az értékadás egy módjára,
    – egy új szellemiségre
    – egy feltörekvő technológiának a megismerésére.

  • A Bitcoin az interneten született pénznem. A kormányok által kibocsátott pénzekkel, mint a forinttal, a dollárral vagy az euróval ellentétben a Bitcoin lehetővé teszi az online átutalásokat közvetítő, például bank vagy fizetési szolgáltató nélkül. Ezeknek a központi szereplőknek a kihagyása rengeteg új lehetőséget teremtett, hiszen gyorsabb, olcsóbb és szabadabb tranzakciókat tesz lehetővé az interneten. Ez pedig visszaadja az emberek számára az irányítást, hiszen a Bitcoin hálózatán mindenki saját maga rendelkezhet a vagyona felett.
  • A Bitcoin használata, birtoklása és kereskedése a legtöbb országban teljesen legális. Az utazástól kezdve a jótékonysági adományokig mindenre elkölthető, és már vannak, akik bitcoinban kapják a fizetésüket is. Emellett egyre több üzletben és boltban van lehetőség bitcoinnal fizetni, de vannak országok, amelyek már hivatalos fizetőeszközként tekintenek rá.
  • Valós pénz a bitcoin? A bitcoint csereeszközként, értéktárolóként és elszámolási egységként használják, tehát a tulajdonságai alapján egyértelműen pénznek tekinthető. A bitcoin digitálisan létezik, nincs fizikai változata, de ez egyáltalán nem csorbítja az értékét.
  • A Bitcoin egy olyan független pénzügyi rendszer, ahol mindenki egyenlő, hiszen nem tesz különbséget az emberek és az országok között.

Amikor a Bitcoin megjelent, igazán nagy előrelépést jelentett a számítástechnikában és a kereskedelemben, mert megoldotta az internetes kereskedelem egyik alapvető problémáját: hogyan lehet értéket cserélni két ember között úgy, hogy ne legyen köztük közvetítő szereplő, mint például a bank? Ezt a problémát a Bitcoin tökéletesen megoldja, hiszen lehetővé teszi a világ bármely pontján, hogy bankok, hitelkártya-társaságok, hitelezők és kormányok bevonása nélkül pénzügyi tranzakciókat bonyolítsunk le. Ha két ember a világ bármely részéről képes fizetni egymásnak harmadik fél bevonása nélkül, az egy sokkal hatékonyabb, olcsóbb, innovatívabb, igazságosabb és nyitottabb pénzügyi rendszer lehetőségét teremti meg. Dióhéjban ez a Bitcoin.

Mitől értékes a Bitcoin?

  • Decentralizált, nem tudja senki a saját javára irányítani.
  • A bitcoin egy olyan pénzügyi eszköz vagy tulajdon, amit SENKI nem tud tőled elkobozni, ha megfelelő kriptotárcában tárolod. 
  • A média híresztelésével ellentétben, nem tiltható be.
  • Korlátozott a darabszáma, 21 millió darabtól nem fog több létezni, ezért idővel hiány fog kialakulni belőle.
  • A hagyományos pénzekkel ellentétben, a bitcoinnál nincs infláció.
  • Digitális arany, mert idővel értékálló eszköz lehet.
  • Egyre több ember használja, folyamatosan növekszik a felhasználók száma.
  • Az emberek kezébe adja az irányítás, mert a bitcoin esetében mindenki a saját maga bankja.
  • Folyamatosan növekszik rá a kereslet, ami miatt az árfolyama is újabb csúcsokat érhet el.
  • Olcsó a tranzakciós költsége.
  • A Bitcoin hálózatán minden ember egyenlő, nem tesz különbséget a felhasználók között.
  • Azokon a helyeken is használhatják, ahol az emberek nem férnek hozzá a banki rendszerekhez.
  • A tranzakciók és a könyvelés mindenki számára publikus, ezért nem lehet csalni, lopni vagy hamisítani.
  • Nincs limitálva vagy korlátozva a használata.
  • A Bitcoin hálózat kriptográfiai jellege miatt biztonságosabb, mint a hagyományos tranzakciók.
  • A hagyományos pénzekkel ellentétben a bitcoin használatára senki sem kötelez, hiszen szabadon választhatod.

Hogyan és mire használhatod a Bitcoint?

A használata nem sokban különbözik egy hagyományos banki tranzakciótól, viszont a bitcoin esetében nem kell megadnod kártyaadatokat, helyette egyszerűen csak be kell írnod az összeget és a címzett nyilvános kulcsát, azaz a kriptotárcájának a címét.

Rugalmas, hiszen teljes mértékben tőled függ, hogy mit kezdesz a bitcoinjaiddal. Íme néhány lehetséges példa:

  • Eladhatod készpénzért az egyre több helyen megtalálható Bitcoin ATM-ek segítségével.
  • Elköltheted online vagy bármelyik üzletben, ha rendelkezel valamilyen kriptokártyával.
  • Befektetésként is tekinthetsz rá, és hosszú távon is megtarthatod.
  • Generációkon átívelő megtakarításnak is jó választás lehet, hiszen akár meg is alapozhatod vele a családod és a gyermekeid jövőjét.
  • Kereskedhetsz vele a kriptotőzsdéken.
  • Jó ügyeket támogathatsz.
  • Beintegrálhatod a vállalkozásodba.

Hol tudhatsz meg többet a Bitcoinról és a kriptovalutákról?

Az interneten számos információt találhatsz a Bitcoinról és a többi kriptovalutáról, azonban a hiteles információk megkeresése és feldolgozása időigényes lehet. Az információ hiány miatt rengeteg átverés történik, hiszen a kriptovaluták jelentős részét csak azért hozzák létre, hogy kicsalják a tudással nem rendelkező emberek pénzét.

Ha te nem szeretnél csalások áldozatává válni, és nincs időd felkutatni a hiteles információkat, jó szívvel ajánlom a Vagyonépítés kriptovalutákkal: Hogyasz százszorozd meg a pénzed a kriptovaluták segítségével című könyvemet, ami több éves kutatómunkának, befektetéseknek, sikereknek és kudarcoknak köszönhetően született meg.

Ezt a könyvet azért is érdemes mielőbb elolvasod, mert miközben ezeket a sorokat írom, a világ csupán 4 százaléka rendelkezik valamilyen kriptovalutával, és még kevesebb azoknak a száma, akik valós tudással rendelkeznek. Ebből kifolyólag óriási előnybe kerülhetsz, ha már most felkészülsz a kripto tömeges elterjedésére. Ide kattintva megnézheted, hogy mi mindent tudhatsz meg a könyvből.

Kérlek, a lenti gombok segítségével oszd meg ezt a bejegyzést a családoddal és az  ismerőseiddel, hogy ők is értesüljenek ezekről az információkról! ❤️

forrás: Coinbase