A Bitcoin nemcsak egy kriptovaluta. De akkor mégis mi?

A Bitcoin neve szinte mindenki számára ismerősen cseng, de vajon hányan vannak tisztában azzal, hogy pontosan mi is valójában? A legtöbben egy kriptovalutaként tekintenek a Bitcoinra, de ha jobban megvizsgáljuk, láthatjuk, hogy a szerepe, a működése és a jelentősége valójában túlmutat ezen az elnevezésen. 

Ha az ember elég mélyre áss a témában, rájöhet arra, hogy a Bitcoin alapjaiban különbözik minden olyan projekttől, amit ma kriptovalutaként ismerünk. A Bitcoin egyedi és megismételhetetlen, amely gyökeresen alakíthatja át azt, ahogyan a pénzről és a világról gondolkodunk. Ebben a cikkben megosztom veled, hogy mi ennek az oka. 

A cikk nem minősül befektetési tanácsadásnak. Kérlek, olvasd el a teljes kockázati tájékoztatót.

A Bitcoin és a kriptovaluták közötti lényeges különbség

Sokan egy kalap alá veszik a Bitcoint a kriptovalutákkal, de valójában alapvető különbség van köztük. A nagy kezdőbetűvel írt Bitcoin, amelyet Satoshi Nakamoto alkotott meg 2009-ben, a világ első decentralizált digitális pénzügyi rendszere, de nevezhetjük akár hálózatnak is.

Ezen a hálózaton van egy eszköz, amelyet kisbetűvel bitcoin (BTC) néven ismerünk, és amelyet értékcserére használhatunk. A bitcoin egy digitális érték, vagy nevezhetjük digitális valutának is, ami lehetővé teszi, hogy az emberek közvetlenül, biztonságosan és átlátható módon cseréljenek értéket egymás között, bárhol a világon, anélkül, hogy központi hatóságok vagy bankok bevonására lenne szükség. 

A decentralizáció azt jelenti, hogy nincs olyan központi hatóság, amely irányítaná vagy ellenőrizné a Bitcoin hálózatán történő tranzakciókat. Ehelyett a hálózat résztvevői közösen ellenőrzik a tranzakciókat, illetve tartják fenn a rendszer működését. Ez a felépítés teszi a Bitcoint egyedülállóvá és ellenállóvá a manipulációval, a központi kontrollal és a cenzúrával szemben, ami önmagában óriási értéket ad neki. Emellett képes lehet megvédeni a felhasználókat az inflációval, a pénzügyi korlátozásokkal, valamint a hagyományos bankrendszerek és intézmények esetleges hibával szemben.

Ezzel szemben a legtöbb kriptovaluta részben vagy teljes egészében központosított formában működik. Ez azt jelenti, hogy valójában cégek vagy alapítványok állnak a projektek mögött, akik irányítják a fejlesztést, ellenőrzik a hálózatot, és döntéseket hoznak a jövőbeli irányokról. Ezek a kriptovaluták befektetési eszközök vagy technológiai projektek, amiket úgy érdemes elképzelned, mint például a startup cégeket. A különbség, hogy ezek a kriptoprojektek a hagyományos részvények helyett kriptovalutákat bocsátanak a piacra. 

Ezek a kriptovaluták gyakran egy adott termék vagy szolgáltatás használatához kötődnek, és a céljuk nem feltétlenül egy igazságosabb pénzügyi rendszer kialakítása, hanem egy adott iparág kiszolgálása vagy megújítása. 

Természetesen ezek között a kriptovaluták között is lehetnek etikus és ígéretes projektek, amelyek az emberiséget szolgálják, értéket teremtenek, és jobbá teszik a világot. Lehetnek köztük olyanok is, akik a Bitcoin szellemiségét viszik tovább más iparágakra és technológiákra, de ennek ellenére sem szabad egy kalap alá vennünk ezeket a kriptoprojekteket a Bitcoinnal. 

Vagyonépítés kriptovalutákkal

Hogyan százszorozd meg a pénzed a kriptovaluták segítségével?

Bitcoin tévhitek és a kriptovaluta átverések

Korábban már írtam egy cikket, amiben a leggyakoribb Bitcoin tévhitekről volt szó. Ha még nem olvastad, ezen a linken találod

A kriptovaluták világában sajnos nagyon sok olyan kezdeményezés jön létre, amely nem felel meg az etikus működés alapelveinek. Vannak olyan átverések és botrányok, amelyek rossz fényt vetnek a teljes iparágra, beleértve a Bitcoinra is, pedig valójában semmi köze hozzá. Azok az emberek, akik nem ismerik részletesen a különbségeket, hajlamosak összekeverni a Bitcoint és a többi kriptovalutát, ami félreértésekhez és bizalmatlansághoz vezethet.

Az elmúlt években több ezer új kriptovaluta jelent meg a kriptopiacon, amelyek egy jelentős részéről már kiderült, hogy csupán átverések voltak. Nagyon sok projekt a gyors meggazdagodás ígéretével csábítja el az embereket, kihasználva a tapasztalatlanságukat és a félelmüket attól, hogy kimaradnak valamiből (fomo), de ezek sok esetben átverések vagy csak pillanatnyi trendek, amelyek végül a többséget anyagi veszteségbe sodorják.

Az ilyen átverések és események miatt sokan a Bitcoint is ugyanolyan kockázatosnak és megbízhatatlannak tartják, pedig a Bitcoin éppen az átláthatóságot és a decentralizációt képviseli. Valójában a Bitcoin az egyetlen olyan eszköz az anyagi világban, amit nem tudnak elkobozni az emberektől.

Miért bízhatunk a Bitcoinban?

Ahogy azt korábban a könyvemben is írtam, a Bitcoin esetében nincs szükség bizalomra, hiszen úgy lett megalkotva, hogy rendszerszinten senki nem tudja megváltoztatni, így mentes marad a korrupciótól és az irányítástól.

A Bitcoin sikerének kulcsa a decentralizált hálózatban és a jól átgondolt konszenzus mechanizmusban rejlik. Ez azt jelenti, hogy a Bitcoin hálózata több ezer független csomópontból áll, amelyek mindegyike rendelkezik a hálózaton lévő adatok teljes másolatával. Tehát nincs egyetlen olyan központi része sem, amit ha megtámadnának, az egész hálózat összeomlana. Minden tranzakció nyilvános és ellenőrizhető, így a rendszer átláthatósága is garantált. Ebből kifolyólag nem lehet csalásokat elkövetni a Bitcoin hálózatán.

Az egyik legfontosabb különbség a Bitcoin és a többi kriptovaluta között az, hogy a Bitcoin nem próbál mindent megoldani. Nem ígér okosszerződéseket, decentralizált alkalmazásokat vagy más innovatív funkciókat. A Bitcoin egyszerűen egy digitális pénzrendszer, amely 2009 óta biztonságosan és megbízhatóan működik.

A megalkotójának, Satoshi Nakamotonak az eredeti szándéka az volt, hogy egy olyan pénzügyi rendszert hozzon létre, amely mentes a hagyományos bankok és kormányok beavatkozásaitól, és amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy közvetlenül és biztonságosan tudjanak értéket cserélni egymás között. 

„Létrehoztam egy nyílt forráskódú P2P elektronikus pénzrendszert, amelyet Bitcoinnak neveztem el. Teljesen decentralizált, nincs központi szerver vagy harmadik fél, mivel nem a bizalmon alapul, hanem kriptográfiai eljárásokon. A hagyományos pénzekkel az a fő probléma, hogy bíznunk kell bennük, hogy működjenek. A központi bankokban is meg kell bíznunk, hogy nem fogják leértékelni a pénzünket, a fiat valuták története viszont tele van példákkal ennek a bizalomnak az elárulásáról.” 

Satoshi Nakamoto

Vagyonépítés kriptovalutákkal

Hogyan százszorozd meg a pénzed a kriptovaluták segítségével?

De akkor mégis minek nevezzük a Bitcoint?

Ha ragaszkodunk az elnevezésekhez, hívhatjuk digitális valutának, értékmegőrző eszköznek, digitális pénznek, vagy akár kriptovalutának is, nem ez a lényeg. Az a fontos, hogy minél tisztábban lássuk, hogy a Bitcoin valójában egy olyan forradalmi pénzügyi rendszer, amely új megközelítést kínál a pénz kezelésére, és amely teljesen megváltoztathatja a korábbi elképzeléseinket.

Van, aki pénzként tekint rá, míg mások egy értékmegőrző eszközként, ami védelmet nyújthat akár az infláció ellen is. Tekinthetünk rá egy decentralizált pénzügyi rendszerként is, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy közvetlenül, harmadik fél közbeiktatása nélkül végezzenek pénzügyi tranzakciókat.

Bárhogyan is nevezzük, a Bitcoin szerepe és hatása a pénzügyi világra nem hagyható figyelmen kívül. Ugyanis nem csupán egy alternatív pénz eszközről beszélünk, hanem egy forradalmi technológiáról, amely nagyobb önállóságot és szabadságot adhat a hétköznapi emberek számára.

Összegzés

Ennyiből talán már te is láthatod, hogy a Bitcoin nem csupán egy kriptovaluta, hiszen egy teljesen új pénzügyi rendszert képvisel, amely decentralizált, biztonságos és ellenáll a központi hatóságok beavatkozásának, miközben valódi értéket biztosít a felhasználók számára világszerte.

Amíg a legtöbb kriptovaluta központosított irányítás alatt áll, vagy bizonyos célokat szolgál, a Bitcoin decentralizált, és elsődleges célja, hogy mentes legyen a központi hatóságoktól és ellenálljon a manipulációnak.

Több ezer kriptovaluta létezik, amelyeknek a nagy része értéktelen és átverés. A tájékozatlanság és a hiányos információk miatt, a Bitcoint gyakran egy kalap alá veszik ezekkel a kriptovalutákkal, pedig a Bitcoinnak semmi köze hozzájuk.

A Bitcoin nem csupán egy digitális eszköz, hanem egy újfajta pénzügyi modell, amely alapvetően különbözik minden mástól, amit ma kriptovalutaként vagy pénzként ismerünk. Megértése és megkülönböztetése a többi kriptoprojektől kulcsfontosságú ahhoz, hogy felismerjük valódi értékét és jelentőségét a globális gazdaságban.

A Bitcoin nem egyszerűen egy eszköz, hanem egy filozófia, egy szellemiség, amely az emberek közötti bizalmat, az átláthatóságot, az egyenlőséget és a szabadságot képviseli.

Ajánlott olvasmányok:

Vagyonépítés kriptovalutákkal könyv
Mit nyerhetsz a Bitcoinnal? e-könyv

Szerző

kripto-konyv-szerzo

Kormos Csaba

Jó vagyok abban, hogy új dolgokat hozzak létre, miközben alapos kutatásokat végzem olyan ágazatokban, amelyek szerintem jelentősek lehetnek a jövőben. A kriptoszektorban a kedvenc területeim közé tartozik a Bitcoin szellemiségének megértése, az ígéretes altkoinok megtalálása, valamint a blokklánc technológiának és az internet legújabb generációjának, a web 3.0-nak a megismerése.

Ha tetszettek a cikk, bátran oszd meg ezt a bejegyzést a családoddal és az ismerőseiddel, hiszen az információ a nyerő!